Vytisknout

Co občana diváka zajímá asi nejvíce, jak se vypořádal nový vlastník s kvalitou přenosu TV signálu po koaxiálních kabelech původních rozvodů, tzn. nastavení předepsaných úrovní signálu v dopředném směru pro distribuci TV kanálů a zároveň ve zpětném směru, který se užívá pro přenos dat, tedy internetových služeb. Pokud je síť nastavená a stabilní v celém rozsahu přenášeného kmitočtového pásma, koncový divák by si měl užívat na svém televizoru kvalitní zvuk a obraz (jak v SD, tak především HD rozlišení) bez jakýchkoliv poruch, náznaků kostičkování, rozkladu obrazu, či „zamrzání“ jednotlivých snímků. Toto je základ kvalitního přenosu signálu pro všechny anténní zásuvky v systému TKR v Žacléři.

Co zajímá diváka dále, je především obsah. Programová nabídka KT CZ s.r.o. se měla proti předchozí „omezené“ městské nabídce obsahově zlepšit a výrazně zatraktivnit, protože se k tomu při nákupu systému KTŽ nový majitel ve vítězné nabídce městu zavázal. Jelikož se programové portfolio opět rozplizlo do pokračování přenosu analogu a současně digitálu v nižší SD kvalitě a ve vyšší HD kvalitě, je mnoho programů vysíláno duplicitně a kmitočtové spektrum není využito pro pestřejší nabídku. V minulosti, tedy po digitalizaci StarMont (2012) došlo i k zaváhání, protože divákům bez potřebného vybavení byly prodávány „levné“ Set Top Boxy, které neumí mpeg4 HD přenosy. Současným trendem ostatních operátorů je poskytnout zákazníkům především vyšší HD kvalitu. Ve vyšší nabídce je tedy psáno, že obsahuje 81 programů, ale díky duplicitám SD/HD jich je ve skutečnosti podstatně méně. Zatím jsem neporovnával, co z tzv. placených (lukrativnějších) programů obohatilo současnou programovou nabídku proti minulosti, vnímám tam především doplnění nově spuštěných programů TV Primy a Barrandova, které jsou dostupné i zdarma ve vysílání terestrální DVB-T nabídky. Atraktivitu vyšší nabídky KT CZ s.r.o. hodnotit nebudu, každý má jistě jiný vkus, potřeby a priority, ale zaměřím se pouze na porovnání, co můžu koupit v nabídkách za velmi podobných 300 korun měsíčně u konkurence. Sám nyní užívám SkyLink, konvertor pro 4 klienty, nabídku Mini CS, předplacenou jednorázově na 2 roky, rozpočítané měsíční náklady vychází kolem 102,-Kč měsíčně.

V příloze je přehledná tabulka satelitní konkurence - více zde. Abych získal jejich technické zařízení zcela zdarma nebo se symbolickými jednorázovými vstupními náklady, vázal bych se předplatným na 2 roky. První sloupec obsahuje seznam od nového poskytovatele FLIX TV. Jelikož neobsahuje žádné duplicity SD/HD a každý program je jiný, počet řádků odpovídá i počtu jedinečných žánrových programů. Tabulky dalších operátorů jsou dvousloupcové, přičemž 1 sloupec obsahuje programy v SD rozlišení a druhý HD kvalitu. Do pořadových pozic dle seznamu FLIX TV jsem postupně zadával stejné programy ostatních, cenově srovnatelných nabídek, poskytovatelů – KT CZ s.r.o. pro Žacléř, SkyLink v současné nové nabídce Smart a Novou DIGI TV. Programy, které nekorespondovaly svým názvem se seznamem FLIX TV, klesaly ve svých sloupcích dolů pod pozice řádku 62, aby se dala objektivně porovnávat různorodost skladby. Tím můžete snáze odhalit programový obsah, jejich skutečný redukovaný počet díky duplicitě SD/HD a ocenit žánrovou rozmanitost nabídky. Pro lepší orientaci i snáze dohledat Vámi preferované programy a kdo Vám je za ještě „akceptovatelných“ 300 korun měsíčně vlastně poskytne.

Při jednom televizním přijímači v domácnosti je volba vcelku snadná, pokud však chcete stejné satelitní nabídky na 2 televizorech, lze to řešit 2 kartou s nabídkou té první, ovšem za příplatek (?) korun měsíčně dle cenové politiky poskytovatele (a potřebujete samozřejmě další satelitní přijímač). Pokud je druhý televizor určen pro sportovní přenosy a seriály manželky, lze to řešit obyčejně levnou anténou za 250 korun pro terestrální příjem zdarma, který prakticky obsahuje vše potřebné. Pokud je druhý televizor v dětském, mladí diváci před „imigranty a čapím hnízdem“ spíše preferují vlastní „obsah“ spuštěný či stažený z internetu.

Tak srovnávejte porovnatelné.